Hry zdarma MMO a MMORPG hry

Recenze nejlepších her, které si můžete stáhnout zdarma

share-img

Travian je populární a snad přímo masovou MMO browserovkou, ve které stavíš svoje vlastní vesnice, obchoduješ se zbožím a bojuješ proti nepřátelům. I v Česku hrají Travian kvanta hráčů a dodnes velkou část z nich ještě neomrzel – a to je česká verze k mání už od roku 2006. Travian je hrou zasazenou do období antiky a jako hráč si v něm můžeš vybrat, zda se chceš stát mocným Římanem, tvrdým Germánem či slavným Galem. Každý z národů má své vlastní schopnosti, o kterých si něco povíme i níže. V Travianu začínáš jako nenápadný a malý hráč mezi tisíci dalších, k mání máš navíc pouze jednu budovu – a to je na vesnici opravdu málo. Pokud se však budeš snažit a chvíli vydržíš, můžeš si vybudovat mocné impérium, které si podmaní i území svých nepřátel.

button

Klady

 • Promyšlený herní obchodní systém.
 • Možnost budování vlastní strategie, lze jít za úspěchem více cestami.
 • Komunikace s dalšími hráči a spolupráce mezi nimi.

Zápory

 • Existence premium účtu, který ve velkém zvýhodňuje platící hráče.
 • Travian byl schválen snad jako jeden z největších časožroutů vůbec.

Instalace Travianu

Travian je typickou browserovou hrou, asi tou neznámější a nejslavnější u nás. Nemusíš tedy nic stahovat do svého počítače, nic není třeba instalovat. Stačí provést registraci na oficiální české webovce, přihlásit se a začít hrát z pohodlí tvého prohlížeče.

Herní strategie

Až se poprvé přihlásíš do Travianu, zjistíš, že je ve tvém vlastnictví pouze jedna malinká vesnička o jedné budově. To je samozřejmě málo, ale abys mohl začít něco budovat, budeš nejdříve potřebovat suroviny. Ty získáš založením několika surovinových polí. K mání jsou v Travianu čtyři druhy surovin, a to:

 • Dřevo
 • Hlína
 • Železo
 • Obilí

Poté, co tyto suroviny zajistíš a už máš i z čeho stavět, může vytvořit první další budovu. Potřebovat budeš zvláště skladiště a sýpku, vhod přijde však také úkryt – aby ses mohl schovat před útokem hrozivých nepřátel, kteří mohou chtít využít tvoji počáteční slabost. Tyto nepřátele (ale také přátele) můžeš vidět na mapě, která ti zobrazí tvé nejbližší okolí. S pomocí mapy můžeš později také zabírat další území pro rozvoj vesnice. Rovněž útočíš a získáváš vesnice svých nepřátel k tomu, abys vybudoval nesmrtelné impérium.

Ovládání hry

Travian, stejně jako většinu prohlížečových her, ovládáš pouze pomocí levého tlačítka myši, kterým klikáš na jednotlivé prvky ve hře a vybíráš z herního panelu to, co se s nimi zrovna má stát – můžeš rozšířit či naopak zničit lesy a pole, na zvoleném místě vybudovat železný důl či trh pro obchod s obilím. Také využíváš herní mapky, která ti ukazuje rozložení vesnice a území tvých sousedů.

Typy hráčů

Jak již jsme v úvodu zmínili, v rámci Travianu si můžeš vybrat, jaký národ chceš reprezentovat. Každý z nich má určité schopnosti, proto si vybírej opravdu pečlivě. Národy ve hře jsou:

Římané: Římané mají možnost stavět současně pole a budovu. To je jejich největší výhoda – úspora času při budování. Mínusem je ovšem to nejdražší vojsko, protože potřebují opravdu výborné vybavení.

Germáni: Germáni ve hře naopak disponují vojskem nejlevnějším, které se nejvíce hodí pro útoky a vykrádání cizích úkrytů.

Galové: Galové jsou válečníky, kteří umí zručně vyrobit past na nepřítele. Jsou lepší v obraně.

Tipy a triky

 • Při hraní Travianu musíš často přemýšlet, jakou budovu ve své vesnici teď zrovna vybudovat. Pamatuj, že ne všechny jsou potřeba – a není dobré tam mít ty zbytečné. Kupříkladu nepotřebuješ mít kovárnu v takové vesničce, ve které se zrovna nestaví útočná armáda. Naopak musíš mít dostatek sýpek a skladů. Samozřejmostí je i městská zeď, která zpomalí nepřátele.
 • Svou armádu nemusíš využívat pouze k boji – může ti zajistit třeba i přesun surovin mezi vlastními vesničkami.
 • Pakliže nebudeš hraní Travianu zvýhodňovat reálnými penězi, budeš potřebovat často měnit suroviny za tzv. zlatky. K tomu si pořiď speciální vesnici s velkým množstvím skladů a sýpek, je to totiž ve výsledku mnohem výhodnější a pohodlnější.

button

Travian – Vybuduj svou říši a bojuj o nadvládu Hlasů: 3.00/5 (60.00%) 1

Další zajímavé online hry zdarma:

Hratelná 6
Grafika 5
Zvuky 4
Celkově 5
Panzar - Zombie hra s dokonalou 3D grafikou
Drakensang - Velkolepý fantasy MMORPG epos
The Settlers Online - Budujte své království a prozkoumávejte okolní země
Black Gold online - steampunková MMORPG hra